Избори, сега, се решение!

И пред, но особено по локалните избори во 2021 година, ВМРО-ДПМНЕ бара предвремени парламентарни избори, а СДСМ/ДУИ го одбиваат таквото барање. За волја на вистината, клучниот придонес кон барањето на ВМРО-ДПМНЕ за предвремени парламентарни избори го направија СДСМ и Зоран Заев, тогашниот премиер и лидер на СДСМ, кои локалните избори и особено изборите за Скопје […]

The post Избори, сега, се решение! appeared first on Нова Македонија.

Софија – Скопје, летот непрофитабилен, односите крахираат

Кирил Петков во односите со Македонија не покажува толкава храброст како во односите со Украина. Или мотивацијата за Украина е посилна, или Кирил Петков нема сили за двата пробива, па ја избира Украина наспроти Македонија, или отпорот кон Македонија е поголем отколку отпорот кон поддршката на Украина. Или мешавина на сите овие работи Веста дека […]

The post Софија – Скопје, летот непрофитабилен, односите крахираат appeared first on Нова Македонија.

„Блгария мерси!“

Отворањето на просториите на „Културен центар Иван Михайлов – Битола“, со целата скандалозност, заслужува „Блгария мерси!“. Зошто настанот е скандалозен, а заслужува „мерси“, но не заслужува „Блгария благодаря“ Неодамнешната приватна посета на Кирил Петков, премиер, и владина делегација од Бугарија, на Македонија и Битола, при отворањето на просториите на „Културен центар Иван Михайлов – Битола“, […]

The post „Блгария мерси!“ appeared first on Нова Македонија.

Пописот за сѐ, само не за статистика

Фактот дека ДСЗ бришел, додавал и преместувал, врз основа на регистри како здравствено и пензиско осигурување, данок и слично, како и глупавите грешки во податоците за верска припадност го поттикнуваат постојниот сомнеж во пописот Со таква историја на пописи каква што имаше Македонија, бојкотиран попис во 1991 година, повторен во 1994 година, оспоруван попис во […]

The post Пописот за сѐ, само не за статистика appeared first on Нова Македонија.

Фарсата „една изборна единица“

Со симулација на резултатите од локалните избори, ЛДП/ДОМ би добиле од еден до два пратеника, а во овој состав имаа четворица пратеници. Според симулација од nизборите во 2020 година, единствен видлив добитник би била Левица, а губитник албанските политички партии, кои би имале до два пратеника помалку Темата за реформи на изборниот систем се актуализира […]

The post Фарсата „една изборна единица“ appeared first on Нова Македонија.

Сите: Бараме мерки! Владата: (Цацко) е крив!

Владата е влада, бидејќи ја има најголемата моќ, а со тоа и најголемата одговорност! Затоа треба да престане со игри на обвинувања и да отвори политички дијалог, не само со опозицијата туку и со приватниот сектор, за ефективни антикризни мерки! Две години по ковид-пакетот на економски мерки, Владата, по голем притисок од јавноста, го обелодени […]

The post Сите: Бараме мерки! Владата: (Цацко) е крив! appeared first on Нова Македонија.

ЕУ шири евроскептицизам?

Почитуван Борел, благодариме на искреноста дека не може да ни ветите датум, тоа ќе беше поголема навреда, благодарам и за искреноста дека процесот на проширување со земјите од Западен Балкан е мртов, па сега треба да се заживее. Но немојте да нѐ навредувате со лагата дека ЕУ има волја, бидејќи како што самиот рековте, во […]

The post ЕУ шири евроскептицизам? appeared first on Нова Македонија.

Сакаме европеизација, не бугаризaција, не значи путинизам!

СДСМ и ДУИ да престанат со употребата на путинизмот и Русија во пресметка со опозицијата и својата енергија да ја фокусираат за ЕУ, како чин на европеизација, а не бугаризација Деновиве, во интервју на една телевизија, бев запрашан дали Владата на Македонија ќе ја употреби војната во Украина, за свои тесни интереси, за свој политички […]

The post Сакаме европеизација, не бугаризaција, не значи путинизам! appeared first on Нова Македонија.

Слава Україні!

Македонија како земја што е жртва, која страда од соседите и „realpolitik“ на моќните, може да не биде на страната на друга земја жртва – Украина! „Слава Україні!“, на што студентите на харковскиот универзитет на крајот на 19 век, враќале со „По всій землі слава!“ „Со голема горчина ги примам актуелните изјави на нашите (м.з. […]

The post Слава Україні! appeared first on Нова Македонија.

(Не)зрел за политичар?

Јас истите вредности и ставови ќе ги застапувам и во иднина, зашто за мене како човек и експерт повеќе ќе говори иднината отколку тоа дали партијата, функцијата ме смениле и заради власт сум се откажал од моите вредности и ставови Откако во април 2012 година, „Нова Македонија“ ми понуди и започнав со пишувањето мислења, почувствував […]

The post (Не)зрел за политичар? appeared first on Нова Македонија.