Чиј е поголем?

Туку, не сакаат да направат споредба, дека 17 мај беше одраз на растечкото незадоволство на граѓаните против Владата на Никола Груевски, како што 18 јуни е одраз на растечкото незадоволство на граѓаните од Владата на Димитар Ковачевски, Владата на СДСМ и ДУИ, или Зоран Заев Не помина протестот на 18 јуни, на кој повика ВМРО-ДПМНЕ, […]

The post Чиј е поголем? appeared first on Нова Македонија.

Избори сега!

Нова реконструкција не е решение, та ја имавме пред неколку месеци и не донесе промена. СДСМ го одби предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за заедничка работа за излез од кризните состојби во четири подрачја: економија, ЕУ-интеграции, здравство и образование. Оттука решение се предвремени избори сега! Пред неполн месец во „Избори, сега, се решение!“ аргументирав зошто предвремени парламентарни […]

The post Избори сега! appeared first on Нова Македонија.

ЕУ ќор-сокак, ќор-сокак за Владата и Преспа

Со поставувањето на прашањето дали членството на Македонија во ЕУ е во ќор сокак, последователно се отвораат прашањата дали тоа е ќор-сокак за Владата, како и за Договорот од Преспа. Зошто членството на Македонија во ЕУ е во ќор-сокак и како тоа ги доведува Владата и Преспа во ќор-сокак? Минатата недела во „ЕУ ќор-сокак и […]

The post ЕУ ќор-сокак, ќор-сокак за Владата и Преспа appeared first on Нова Македонија.

ЕУ ќор-сокак и како понатаму

Во однос на бугарското вето се разгоре дискусија дали вклучувањето на бугарските барања во преговарачката рамка за ЕУ е добро или не, што се сведува на расправа за „ужасен крај“ или „ужас без крај“ Безизлезноста во која навлегуваат бугарско-македонските односи, сѐ поизвесното продолжување на бугарското вето за ЕУ, како и изјавите на Макрон за „европска […]

The post ЕУ ќор-сокак и како понатаму appeared first on Нова Македонија.

Со црковна мудрост до автокефалност!

МПЦ и СПЦ, како и Македонија и Србија, покажаа дека и тука, на Балканот, може да се реши историски полувековен проблем, со договор и на начин што е достоинствен за двете страни и кој двете страни ќе го слават како заеднички успех! Вообичаен празничен ден, Денот на Св. Кирил и Методиј, но поинаков, многу поинаков, […]

The post Со црковна мудрост до автокефалност! appeared first on Нова Македонија.

Избори, сега, се решение!

И пред, но особено по локалните избори во 2021 година, ВМРО-ДПМНЕ бара предвремени парламентарни избори, а СДСМ/ДУИ го одбиваат таквото барање. За волја на вистината, клучниот придонес кон барањето на ВМРО-ДПМНЕ за предвремени парламентарни избори го направија СДСМ и Зоран Заев, тогашниот премиер и лидер на СДСМ, кои локалните избори и особено изборите за Скопје […]

The post Избори, сега, се решение! appeared first on Нова Македонија.

Софија – Скопје, летот непрофитабилен, односите крахираат

Кирил Петков во односите со Македонија не покажува толкава храброст како во односите со Украина. Или мотивацијата за Украина е посилна, или Кирил Петков нема сили за двата пробива, па ја избира Украина наспроти Македонија, или отпорот кон Македонија е поголем отколку отпорот кон поддршката на Украина. Или мешавина на сите овие работи Веста дека […]

The post Софија – Скопје, летот непрофитабилен, односите крахираат appeared first on Нова Македонија.

„Блгария мерси!“

Отворањето на просториите на „Културен центар Иван Михайлов – Битола“, со целата скандалозност, заслужува „Блгария мерси!“. Зошто настанот е скандалозен, а заслужува „мерси“, но не заслужува „Блгария благодаря“ Неодамнешната приватна посета на Кирил Петков, премиер, и владина делегација од Бугарија, на Македонија и Битола, при отворањето на просториите на „Културен центар Иван Михайлов – Битола“, […]

The post „Блгария мерси!“ appeared first on Нова Македонија.

Пописот за сѐ, само не за статистика

Фактот дека ДСЗ бришел, додавал и преместувал, врз основа на регистри како здравствено и пензиско осигурување, данок и слично, како и глупавите грешки во податоците за верска припадност го поттикнуваат постојниот сомнеж во пописот Со таква историја на пописи каква што имаше Македонија, бојкотиран попис во 1991 година, повторен во 1994 година, оспоруван попис во […]

The post Пописот за сѐ, само не за статистика appeared first on Нова Македонија.

Фарсата „една изборна единица“

Со симулација на резултатите од локалните избори, ЛДП/ДОМ би добиле од еден до два пратеника, а во овој состав имаа четворица пратеници. Според симулација од nизборите во 2020 година, единствен видлив добитник би била Левица, а губитник албанските политички партии, кои би имале до два пратеника помалку Темата за реформи на изборниот систем се актуализира […]

The post Фарсата „една изборна единица“ appeared first on Нова Македонија.