Another BRICS in the World

Самитот на БРИКС во Јужна Африка, кој завршува денеска, кога го читате овој напис, е повод за осврт на глобалните трендови гледани низ аголот на БРИКС Соочени со секојдневното преживување, преплавени од скандали, не наоѓаме доволно време да ја подигнеме главата и да погледнеме подалеку и подолго, да ги погледнеме промените што се случуваат околу […]

The post Another BRICS in the World appeared first on Нова Македонија.

#MeKryeministrin

Дали е премногу по 22 години од Охридскиот рамковен договор и неколку години откако е прогласен за спроведен да се очекува лојалност кон Македонија? #MeKryeministrin или #СоПремиерот е популарен хаштаг во објави на социјалните медиуми за поддршка на Албин Курти, премиер на Косово, а во Македонија се појави при неговата неодамнешна посета на земјава, во […]

The post #MeKryeministrin appeared first on Нова Македонија.

Влада без ДУИ за ДУИ-ветинг

Баравте, гледајте, ветингот на политичарите се претвори во ДУИ-ветинг. Кога Бујар Османи го предложи ветингот на политичарите, како чист политички блеф, сигурно ни на крај памет не му беше дека блефот ќе се претвори во ДУИ-ветинг Невидена сензација, Јавното обвинителство за организиран криминал (ОЈОГОКК) на Ислам Абази апси повеќемина, меѓу кои и Исмет Гури, член […]

The post Влада без ДУИ за ДУИ-ветинг appeared first on Нова Македонија.

Европски ориентирани пратеници

Во ВМРО-ДПМНЕ сите се европски ориентирани пратеници, бидејќи ВМРО-ДПМНЕ е евроатлантски ориентирана партија! Одвреме-навреме, дали премиерот Димитар Ковачевски или вицепремиерот Бојан Маричиќ, дали Бујар Османи, министер за надворешни работи, во контекст на ЕУ-интеграциите и уставните измени говорат за „европски ориентирани пратеници“ во ВМРО-ДПМНЕ, со кои ќе разговараат и ќе го обезбедат потребното двотретинско мнозинство. Бидејќи […]

The post Европски ориентирани пратеници appeared first on Нова Македонија.

Санкции за Албин Курти!

Особено што во Косово се случи незамисливото, САД и ЕУ воведоа санкции кон Косово, а не кон Србија. И не е важно какви санкции, туку самиот факт дека Западот го санкционира Косово, поточно Албин Курти. Како се случи тоа? Потонати во секојдневни скандали за корупција, криминал, комплетно уништување на владеењето на правото, колосална неспособност, распад […]

The post Санкции за Албин Курти! appeared first on Нова Македонија.

Мерко е на црна листа, кому му е редот

Одлуката е голем удар кон ДУИ. Таа доаѓа многу кратко по помпезното барање на ДУИ преку Бујар Османи за „ветинг“ на политичарите, за еднаш засекогаш да престанат обвинувањата против ДУИ за корупција и криминал. Еве странски ветинг, сега што правиме? По многу исчекувања, но истовремено донекаде затекната македонската јавност го дозна новото име на „црната […]

The post Мерко е на црна листа, кому му е редот appeared first on Нова Македонија.

Владата од сѐ ќе се откаже, освен од власта

Демек голема жртва се спремни да поднесат, та и од премиер и од министри ќе се откажат. Доколку навистина се спремни за откажувања од премиер и министри, зошто не се спремни на предвремени избори? По лидерската средба меѓу Димитар Ковачевски, премиер на Македонија и претседател на Владата, и Христијан Мицковски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ и […]

The post Владата од сѐ ќе се откаже, освен од власта appeared first on Нова Македонија.

Нелегитимниот судски совет

Откако кон крајот на минатата година напишав „Параспур правосудство“, што повеќе може да се напише за македонското правосудство? Но сепак неразбирањето на Судскиот совет на концептите „легитимност“ наспроти „легалност“ (законски) и во поширок контекст „владеење на правото“ наспроти „правна држава“ (état légal), неопходно е да се алармира Дирк Јан Коп, холандскиот амбасадор во Македонија, повторно […]

The post Нелегитимниот судски совет appeared first on Нова Македонија.

„Доживотен мандат за Павле Трајанов (2)“

Според четирите критериуми, големина и број на изборни единици, изборна формула, изборен праг и број на пратеници, актуелниот изборен модел во Македонија е еден од најпропорционалните изборни модели во Европа и е на второ место од 32 земји, а ако се исклучат земјите под еден милион жители би била прва во Европа. Македонија има попропорционален […]

The post „Доживотен мандат за Павле Трајанов (2)“ appeared first on Нова Македонија.

„Доживотен мандат за Павле Трајанов“

Дали „доживотен мандат за Павле Трајанов“ е дискредитација, дали е нелегитимно некој да биде избиран во парламентот повеќе мандати и дали тоа важи и за Али Ахмети, лидерот на ДУИ, кој е пратеник 21 година, за разлика од Павле Трајанов, кој е пратеник 13 години? Од друга страна, тоа што ДУИ не е способна за […]

The post „Доживотен мандат за Павле Трајанов“ appeared first on Нова Македонија.