Сите: Бараме мерки! Владата: (Цацко) е крив!

Владата е влада, бидејќи ја има најголемата моќ, а со тоа и најголемата одговорност! Затоа треба да престане со игри на обвинувања и да отвори политички дијалог, не само со опозицијата туку и со приватниот сектор, за ефективни антикризни мерки! Две години по ковид-пакетот на економски мерки, Владата, по голем притисок од јавноста, го обелодени […]

The post Сите: Бараме мерки! Владата: (Цацко) е крив! appeared first on Нова Македонија.

ЕУ шири евроскептицизам?

Почитуван Борел, благодариме на искреноста дека не може да ни ветите датум, тоа ќе беше поголема навреда, благодарам и за искреноста дека процесот на проширување со земјите од Западен Балкан е мртов, па сега треба да се заживее. Но немојте да нѐ навредувате со лагата дека ЕУ има волја, бидејќи како што самиот рековте, во […]

The post ЕУ шири евроскептицизам? appeared first on Нова Македонија.

Сакаме европеизација, не бугаризaција, не значи путинизам!

СДСМ и ДУИ да престанат со употребата на путинизмот и Русија во пресметка со опозицијата и својата енергија да ја фокусираат за ЕУ, како чин на европеизација, а не бугаризација Деновиве, во интервју на една телевизија, бев запрашан дали Владата на Македонија ќе ја употреби војната во Украина, за свои тесни интереси, за свој политички […]

The post Сакаме европеизација, не бугаризaција, не значи путинизам! appeared first on Нова Македонија.

Слава Україні!

Македонија како земја што е жртва, која страда од соседите и „realpolitik“ на моќните, може да не биде на страната на друга земја жртва – Украина! „Слава Україні!“, на што студентите на харковскиот универзитет на крајот на 19 век, враќале со „По всій землі слава!“ „Со голема горчина ги примам актуелните изјави на нашите (м.з. […]

The post Слава Україні! appeared first on Нова Македонија.

(Не)зрел за политичар?

Јас истите вредности и ставови ќе ги застапувам и во иднина, зашто за мене како човек и експерт повеќе ќе говори иднината отколку тоа дали партијата, функцијата ме смениле и заради власт сум се откажал од моите вредности и ставови Откако во април 2012 година, „Нова Македонија“ ми понуди и започнав со пишувањето мислења, почувствував […]

The post (Не)зрел за политичар? appeared first on Нова Македонија.

Пет причини за поддршка на Украина

Со ризик за поедноставувања, ќе наведам пет причини за поддршка на Украина, не од западни или од источни перспективи, туку од македонска перспектива Јавноста со внимание го следи конфликтот во Украина, кој, како и секој конфликт, ја дели јавноста на страни што имаат симпатии за едната или за другата страна. Тие симпатии, за Евромајден или […]

The post Пет причини за поддршка на Украина appeared first on Нова Македонија.

Зошто е тајна планот 5+1? (2)

За една недела, дури да го завршам мојот коментар за планот 5+1, тој план стана 4+1 и повторно таа вест ја добивме од странство, од Румен Радев, претседателот на Бугарија. Иако во основа скратувањето на планот на 4+1 не е тајна, бидејќи се должи на решението на скратеното име на Македонија, првата точка на планот […]

The post Зошто е тајна планот 5+1? (2) appeared first on Нова Македонија.

Зошто е тајна планот 5+1?

Што во планот го натера Зоран Заев, еден од малкутемина подготвени на попустливост, да изјави на самитот во Брдо: „Чекорите и блокадите што ги презема Радев во името на Бугарија се навреда за македонските граѓани“, но по враќањето дома да ретерира и да ја нагласи подготвеноста на Макрон и на Меркел за надминување на ветото? […]

The post Зошто е тајна планот 5+1? appeared first on Нова Македонија.

Секој мандатар заслужува шанса во првите 100 дена

Дали работите ќе значат нов почеток, зависи од Димитар Ковачевски, како нов лидер на СДСМ и мандатар на Владата. И ќе повторам дека, и покрај контроверзиите за неговиот фаворизиран избор во СДСМ, верувам дека Димитар Ковачевски е искрен и посветен. И Димитар Ковачевски заслужува шанса за поддршка во првите 100 дена Во потрага по нов […]

The post Секој мандатар заслужува шанса во првите 100 дена appeared first on Нова Македонија.

Две илјади дваесет и втора – има ли причини за оптимизам!

Но како што надежта е една од неопходните состојки на животот, новата година бара нов почеток, нов агол, пооптимистички поглед. И можат да се најдат причини за нов оптимизам во 2022 година, и тоа не една туку повеќе Ако претходната година ја завршивме со прашање 2021 – има ли крај на разочараноста, како втора темна […]

The post Две илјади дваесет и втора – има ли причини за оптимизам! appeared first on Нова Македонија.